Text Size
<< fakty i ciekawostki dotyczące każdego dnia roku! >>

18.01- Dzień w historii

18 stycznia jest to 18. dzień roku. Pierwsze promienie słońca pojawiają się na niebie o 7:36, a ostatnie nikną za horyzontem o 15:57.
18 stycznia obchodzimy imieniny: Beatrycze, Beatryczy, Bogumiła, Eleny, Jaropełka, Krystyny, Leonilla, Liberty, Libertyny, Małgorzaty, Piotra. Wszystkiego najlepszego!
Dzień trwa: 8 godzin 21 minut.

Ważne wydarzenia z 18 stycznia:

18.01.1380 – założone przez Zakon Krzyżacki gdańskie Młode Miasto otrzymało prawa miejskie.
18.01.1401 – zawarta została unia wileńsko-radomska, która oddawała dożywotnie rządy na Litwie wielkiemu księciu Witoldowi, z zachowaniem władzy zwierzchniej Władysława Jagiełły.
18.01.1778 – James Cook jako pierwszy Europejczyk dotarł do archipelagu Hawajów, nazywając je Wyspami Sandwich.
18.01.1902 - Komisja ds. Kanału w Przesmyku zarekomendowała Panamę jako najlepsze miejsce do budowy kanału łączącego Atlantyk z Pacyfikiem.
18.01.1911 – Eugene Ely jako pierwszy pilot udanie wylądował samolotem na pokładzie statku.
18.01.1918 – w Piotrogrodzie zebrał się pierwszy demokratycznie wybrany rosyjski parlament, który następnego dnia został rozpędzony przez bolszewików.
18.01.1919 – założono Polski Czerwony Krzyż.
18.01.1951 – Sejm przyjął ustawę o dniach wolnych od pracy, znoszącą m.in. Święto Narodowe Trzeciego Maja.
18.01.1977 - amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób ustaliło, że przyczyną infekcji dróg oddechowych 221 osób (z czego 34 zmarły), podczas odbywającego się w 1976 roku w jednym z hoteli w Atlancie zjazdu weteranów wojennych z organizacji American Legion, jest rozwijająca się w hotelowej klimatyzacji bakteria Legionella pneumophila, wywołująca tzw. chorobę legionistów.
18.01.2010 – turecki zamachowiec Mehmet Ali Ağca opuścił więzienie w Ankarze.

©copyright: rocznica.info.pl

Nie każdy wie..

Ur. 18 stycznia Kevin Costner jest nie tylko aktorem ale także producentem i reżyserem takich filmów jak „Tańczący z wilkami”, „Wysłannik przyszłości” czy „Wodny świat”. Ten ostatni był najdroższym filmem w historii kina, do czasu powstania „Tytanika” (kosztował 175 mln dolarów).

Costner jest miłośnikiem klubu Arsenal Londyn

Postać dnia:

Monteskiusz (urodzony 18.01.1689)

Monteskiusz-francuski filozof, prawnik,  pisarz.  Monteskiusz uważał, że o jakości państwa stanowi gwarantowanie przez nie wolności obywateli. Filozof wysunął myśl, że sprzyja temu ograniczenie władzy, a zwłaszcza jej podział. Należy oddzielić władzę zajmującą się ustanawianiem praw od władzy wprowadzającej w życie jej postanowienia; sądy zaś powinny być całkowicie niezależne od władz państwowych. Dzięki temu sędziowie, nie obawiając się nacisków ze strony władzy, mogliby wydawać sprawiedliwe wyroki. Do sądu mógłby wówczas odwołać się obywatel, który czułby się pokrzywdzony decyzją któregoś z urzędów. Monteskiusz postulował również powołanie dwuizbowego parlamentu jako władzy ustawodawczej, z prawem weta dla rządu. Spopularyzował w ten sposób klasyczną definicję trójpodziału władzy.

©copyright: rocznica.info.pl

Dzień w historii:
<
18

>
<
STYCZNIA
>
Imieniny: Małgorzaty, Piotra, Bogumiła

Szukaj w serwisie..