Text Size
<< fakty i ciekawostki dotyczące każdego dnia roku! >>

Gabriel Piotr Baudouin (urodzony 05.04.1689r.)

Gabriel Piotr Baudouin (ur. 5 kwietnia 1689 w Avesnes-sur-Helpe w departamencie Nord we Francji, zm. 10 lutego 1768 w Warszawie) – francuski ksiądz, misjonarz ze Zgromadzenia św. Wincentego á Paulo, profesor filozofii i teologii, działacz charytatywny (m.in. założyciel Domu Podrzutków).

Życiorys

W zgromadzeniu księży misjonarzy przebywał od 1710 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1716 r. Był również profesorem seminarium duchownego w Auxerre[1].

W 1717 roku przybył do Warszawy i zamieszkał przy kościele św. Krzyża w okolicy którego założył swój pierwszy zakład wychowawczy. Był opiekunem nędzarzy, chorych, a przede wszystkim osieroconych bądź porzuconych dzieci. Ok. 1732 r. za uzbierane pieniądze (ze składek społeczeństwa) kupił w Warszawie kamienicę i zorganizował Dom Podrzutków. Do swego domu zbierał dzieci i porzucone niemowlęta.

W 1748 r. razem z ks. Stanisławem Konarskim starał się zorganizować loterię klasową. Pieniądze z niej miały być przeznaczone na rzecz zakładu dla podrzutków oraz Collegium Nobilium (w związku z tym uzyskał przywilej królewski).

W związku z pomocą jaką udzielał biednym uzyskał przydomek "wielki jałmużnik Warszawy".

W Warszawie nadal funkcjonuje placówka założona niegdyś przez Baudouina (najstarszy w Polsce Dom Małych Dzieci, działający nieprzerwanie od ok. 1732 r.) - Dom Dziecka nr 15 im. Ks. G. P. Baudouina (ul. Nowogrodzka 75)[2].

 

Przypisy

  1.     ↑ Gabriel Piotr Baudouin, Encyklopedia WIEM, portalwiedzy.onet.pl [dostęp: 27 września 2008]
  2.     ↑ Dom Dziecka nr 15 im. Ks. G. P. Baudouina, Baza danych organizacji pozarządowych i instytucji [dostęp: 27 września 2008]

 

Źródło[http://pl.wikipedia.org/wiki/Gabriel_Piotr_Baudouin],
Autorzy[http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Gabriel_Piotr_Baudouin&action=history],
Licencja[http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl]

Dzień w historii:
<
5

>
<
KWIETNIA
>
Imieniny: Wincentego, Ireny, Juliana

Szukaj w serwisie..