Text Size
<< fakty i ciekawostki dotyczące każdego dnia roku! >>

Dwain Chambers (urodzony 05.04.1978r.)

Dwain Anthony Chambers (ur. 5 kwietnia 1978 w Londynie) – brytyjski lekkoatleta (sprinter), który w czasie zawieszenia (przyłapany na dopingu) kontynuował karierę sportową jako zawodnik futbolu amerykańskiego w lidze NFL Europa w zespole Hamburg Sea Devils. Po upływie kary Chambers powrócił do lekkiej atletyki zostając halowym wicemistrzem świata na 60m z czasem 6,51

Kariera lekkoatletyczna

Jako junior Chambers trenował pod okiem Dana Parksa W 1995 roku zdobył złoto w kategorii juniorów. Dwa lata później został rekordzistą Europy juniorów[1]. Na Mistrzostwach Świata z 1999 roku Chambers zdobył brązowy medal, a w 2002 roku wyrównał rekord Europy na 100 m należący do jego rodaka Linford Christiea. Srebrny medalista (wspólnie z reprezentantem Saint Kitts i Nevis Kimem Collinsem) halowych mistrzostw świata z Walencji w biegu na 60 m. W 2002 roku wygrał plebiscyt European Athlete of the Year Trophy.

Przyznał się do stosowania dopingu, przez co był zawieszony przez dwa lata (2003-2005).

Podczas Halowych Mistrzostw Europy w Turynie ustanowił rekord mistrzostw i Europy już w półfinale (6,42). W roku 2010 został halowym mistrzem świata w sprincie na 60 metrów.

 

Przypisy

  1.     ↑ iaaf.org - 0 Toplists 100 m - o

 

Źródło[http://pl.wikipedia.org/wiki/Dwain_Chambers],
Autorzy[http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Dwain_Chambers&action=history],
Licencja[http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl]

Dzień w historii:
<
5

>
<
KWIETNIA
>
Imieniny: Wincentego, Ireny, Juliana

Szukaj w serwisie..