Text Size
<< fakty i ciekawostki dotyczące każdego dnia roku! >>

Irena Sandecka (urodzona 01.04.1912r.)

Irena Sandecka (ur. 1 kwietnia 1912 w Humaniu, zm. 25 marca 2010 w Krzemieńcu[1]) – polska poetka, nauczycielka, pracownik naukowy Liceum Krzemienieckiego, działaczka społeczna i katolicka, od 1942 mieszkająca i działająca w Krzemieńcu.

W czasie II wojny światowej pracowała w Powiatowej Delegaturze Rządu w Krzemieńcu. Zajmowała się m.in. pomocą Polakom atakowanym przez nacjonalistów ukraińskich. Uratowała od zagłady jedną z wsi organizując dla mieszkańców eskortę złożoną z niemieckich żołnierzy. Wywiozła z zagrożonego rzeziami Krzemieńca do Krakowa kilkadziesiąt polskich dzieci uratowanych z pogromów (ich rodzice zginęli w rzezi wołyńskiej).

Po wojnie pozostała w Krzemieńcu, została aresztowana przez NKWD, ale wkrótce zwolniona. Do 1969 r. pracowała jako laborantka w służbie zdrowia. Czynnie uczestniczyła w życiu miejscowego Kościoła katolickiego oraz prowadziła tajne nauczanie polskich dzieci. Opracowała w tym celu ręcznie napisany i ilustrowany "Elementarz Krzemieniecki". Dzięki jej staraniom w Krzemieńcu przetrwało prężne środowisko polskie.

Po rozpadzie ZSRR, była jedną z założycielek Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego.

Zmarła 25 marca 2010 w wieku niespełna 98 lat.

 

Przypisy

  1.     ↑ Janusz M. Paluch: Irena Sandecka nie żyje. 2010-03-26. [dostęp 2010-04-03].

 

Źródło[http://pl.wikipedia.org/wiki/Irena_Sandecka],
Autorzy[http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Irena_Sandecka&action=history],
Licencja[http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl]

Dzień w historii:
<
1

>
<
KWIETNIA
>
Imieniny: Grarzyny, Teodora, Hugona

Szukaj w serwisie..